Theo hörde av sig och ville provträna då han går på NIU i Trelleborg och samtidigt spelar i Trelleborgs FF U19. Under provspelet har han visat att han blir ett bra tillskott till vår trupp.
Theo är en klok spelare med bra fötter och är väldigt duktig i duellspelet. Vi önskar honom varmt välkommen säger Ulf Lilius.
Namn: Theo Mårtensson
Ålder: 19
Position: Mittfältare
Moderklubb: Spjutstorps IF
Klubbar som spelare: Spjutstorps IF, Öja FF, Ystad IF, Trelleborgs FF
Varför valde du att kontakta BK Höllviken?
Jag valde BK Höllviken eftersom jag ville gå vidare från ungdomsfotboll till seniorfotboll. Det är ett ungt och duktigt lag med bra konkurrens mellan spelarna men med en väldigt fin sammanhållning. Deras ambitioner och spelsätt passar mig bra.
Hur ser du på lagets möjligheter inför säsongen 2022?
Jag känner att laget har stor potential att kämpa bland topplaceringarna och är väldigt taggad på denna säsong.
Vilken roll på planen trivs du bäst i varför?
Jag trivs bäst som innermittfältare, liter mer i den defensiva rollen då jag är en bollvinnare och löper mycket för laget och vill ge laget en trygghet i vårt spel.
Har du någon egen målsättning inför året?
Att jag ska ge allt jag kan för laget och vinna så mycket vi kan samt också utvecklas som spelare.
Favoritlag?
Manchester United