Fantastiska förutsättningar med sol, mycket publik och ett derby mot Vellinge FF bådade fint för oss denna Lördag. Men istället fick vi se raka motsatsen till vad våra förhoppningar lovade.
Vi levererar ett spel som inte överstämde med vår fina insats mot Limhamn för bara 4 dagar sedan.
Ett icke-fungerade passningsspel mot ett kontringsstarkt Vellinge fick oss på fall.
En hel Amazon skiljer mellan lagens vilja till att spela fotboll.
Jag köper att man förlorar med större siffror ibland. På något vis tillhör det charmen med fotboll. Men för att citera en av våra spelare idag, så kan man förlora på olika vis.
Du kan känna att du har gjort en bra match och ändå fått stryk med 5-1, som dagens resultat blev. Och sen kan du förlora som vi gjorde idag. Genom en totalt viljelös insats.
Man måste lägga ner 100% för sina lagkamrater på planen oavsett hur dålig dag man har med bollrelationen.
Just nu är man ganska så mållös men samtidigt mycket tankar som går i huvudet. Hur vi spelar en fantastiskt fin fotboll mot Limhamn och sen hur vi beter oss som ett bottenlag från division 7, med bara fyra dagars mellanrum.
I torsdags var vi 9 man inför matchen. Vi är 26 man i truppen.
Vi har spelarmaterial till att kunna vinna division fyra detta året. Men då krävs det att samtliga drar sitt strå i stacken. Bättre träningsnärvaro och bättre matchnärvaro är ett måste för att vi ska vara med och slåss i toppen.
Bryt ihop och kom igen. Nu går vi vidare.